Görme Engelliler

KÖKSAL TOPTAN
koksaltoptan  

     Köksal Topta Türk siyasetçi ve devlet adamı. 1943 yılında Rize´de doğan Köksal Toptan ilkokulu Zonguldak Kilimli İlkokulu´nda,orta okulu Zonguldak Merkez Ortaokulu´nda,liseyi Zonguldak Mehmet Çelikel Lisesi´nde okuduktan sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi sınavlarını kazanarak 1962 yılında hukuk eğitimine başladı.1963-1966 yılları arasında İstanbul´da Adalet Partisi´nin gençlik kollarında Başkanlık ve Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı ve aynı zamanda Milli Türk Talebe Birliği çalışmalarına katıldı.  

     Zonguldak´ta bir yandan mesleğini icra ederken, öte yandan mensubu olduğu Adalet Partisi teşkilat kademelerinde görev aldı ve İl Başkanvekilliği, Belediye Meclis Üyeliği yaptı.Ayrıca Zonguldak´ta maden fakültesi kurulması ve ihtiyaçlarının karşılanması için çalışacak bir dernek başta olmak üzere pek çok sivil toplum kuruluşunun başkan, kuruculuk ve yöneticilik yaptı.

     Askerliğini Sarıkamış´ta yedek askeri hakim olarak tamamladı. 1977 yılında Adalet Partisi Zonguldak Milletvekilliği´ne seçildi ve TBMM Adelet ve KİT Komisyonu üyelikleri yaptı. Daha sonra yapılan Büyük Kongre Sonucu ise partinin Merkez Haysiyet Divan Başkanlığı´na getirildi.

     12 Kasım 1979´da kurulan Süleyman Demirel Hükümetinde Devlet Bakanlığı´na atandı ve Türkiye´nin en genç bakanlarından biri oldu.Bu görev 12 Eylül 1980 askeri müdahalesine kadar sürdü. Ankara´da serbest avukatlığa başladı.Uzun süre hakkında açılan pek çok davada Süleyman Demirel´in avukatlığını üstlendi ve bu davaların tamamı beraatle sonuçlandı. 28 Eylül 1986 tarihinde yapılan ara seçimlerde Zonguldak 2. Bölgeden Milletvekili seçildi.

     1987 Eylül´de DYP Büyük Kongresinin Divan Başkanlığı´nı yaptı. 1987 yılında yapılan Genel Seçimlerinde yeniden Zonguldak Milletvekili seçildi ve DYP TBMM Grup Başkanvekilliği yaptı.1990 kongresinde DYP Genel İdare Kurulu Üyeliği´ne seçildi. 1991 Genel Seçimlerinde Doğru Yol Partisi Bartın Milletvekili seçildi ve Milli Eğitim Bakanlığı´na getirildi. Kasım 1993´te yapılan DYP Kongresi´nde en yüksek oyu alarak Genel İdare Kurulu üyesi seçildi. 1995 yılında bir süre de Kültür Bakanlığı yaptı. 1995 yılında yapılan seçimlerde yeniden Bartın Milletvekili seçildi. 1999 Milletvekilliği Seçimleri´nde gene Doğru Yol Partisi´nden Bartın milletvekili adayı oldu, ancak seçilemedi.

     3 Kasım 2002´de Adalet ve Kalkınma Partisi´nden Zonguldak Milletvekili seçildi ve TBMM Adalet Komisyonu Başkanı oldu.22 Temmuz 2007 seçimlerinde yeniden AK Parti´den Zonguldak Milletvekili seçildi. 9 Ağustos 2007´de TBMM Başkanlığı için yapılan ilk tur seçimlerinde 450 gibi rekor bir oyla TBMM Başkanlığına seçildi. Ağustos 2009´da yapılan TBMM Başkanlığı seçiminde adaylığını koymadı.